Powrót

Czym są Nowe Obroty?

Jan Świerkowski

Odważne spojrzenie w przyszłość i stosowanie krytycznego myślenia są kluczami do zrozumienia i akceptacji nadchodzących zmian. Mimo pragnienia życia w teraźniejszości i zachowania tego, co dla nas cenne, jutro pozostaje nieodkryte, choć kształtujemy je już dzisiaj.

W ramach Nowych Obrotów, finałowego akcentu Roku Mikołaja Kopernika, stajemy przed wyzwaniem zgłębienia idei mających potencjał zmiany naszego postrzegania świata i naszego miejsca w nim. Skupiamy się na dwóch zagadnieniach: detekcji życia pozaziemskiego, potencjalnym odkryciu, które może radykalnie zmienić naszą ziemską tożsamość, oraz równości na Ziemi – rewolucji wymagającej od nas nie tylko naukowej odwagi, ale i konkretnego działania.

Nowe Obroty to nie tylko arena dla naukowej i artystycznej ekspresji, lecz przede wszystkim przestrzeń inspiracji do osobistych poszukiwań i refleksji nad jutrem. Spotkania z wybitnymi osobistościami – od laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, przez naukowców z NASA i Uniwersytetu Harvarda, po Leszka Możdżera i profesora Pawła Nurowskiego z ich rewolucyjnym projektem fortepianu dekafonicznego – zapraszają do świata, w którym nauka i sztuka łączą się, otwierając nowe perspektywy na humanistyczne rozważania o istocie rzeczywistości, czasu i przestrzeni.

Zapraszam Was do wspólnego przeżywania tej niezwykłej podróży, gdzie granice między nauką a sztuką zacierają się, inspirując do głębszego zrozumienia otaczającego nas świata.

kurator dr Jan Świerkowski
(Instytut B61)

Jan Świerkowski